Topografinė nuotrauka – tai specializuotas planas, kuris atspindi reljefo, objekto ir aplinkos ypatybes. Ji yra nepakeičiama priemonė, naudojama įvairiose srityse, tokiose kaip statyba architektūra, inžinerija, teritorijų planavimas. Ši nuotrauka padeda vizualizuoti sklypą ir jo aplinką, leidžia tiksliai planuoti statybos darbus ar kitus projektus, susijusius su teritorijų planavimu.
Kas yra topografinė nuotrauka?
Topografinė nuotrauka – tai detalus žemės paviršiaus ypatumus atvaizduojantis planas, kuriame pateikiama informacija apie aukščius, augaliją, paviršiaus dangas, pastatus ir kitus svarbius paviršiaus elementus. Ji gali būti rengiama įvairiais masteliais, priklausomai nuo projekto poreikių, tačiau dažniausiai rengiamas M 1: 500. Topografinėje nuotraukoje pagal patvirtintą specifikaciją sutartiniais ženklais (simboliais) atvaizduojami visi paviršiaus elementai, projektuotojas turėdamas šį tikslų vietovės planą gali parengti tinkamiausius projektinius sprendinius.
Sklypo topografinė nuotrauka
Sklypo topografinė nuotrauka yra planas, kurio plotas pilnai ar dalinai sutampa su sklypo ribomis. Pagal projektavimo uždavinius topografinė nuotrauka gali apimti visą sklypo plotą, jo dalį arba būti tam tikru atstumu už sklypo ribos. Namo projektavimui paprastai reikia didesnio ploto už sklypo ribos, kadangi architektas projektuodamas pastatus turi įvertinti atstumus iki gretimų sklypų statinių , kad būtų galima užtikrinti gaisrinės saugos reikalavimus. Taip pat topografinė nuotrauka apimant ne tik sklypą , bet ir teritoriją už sklypo ribos aktuali kai projektuojami ne vietiniai nuotekų,vandentiekio tinklai, bet planuojama jungtis prie centralizuotų požeminių miesto tinklų, esančių už miesto tinklų. Jei projektuojami tik vietiniai tinklai paprastai užtenka topografinės nuotraukos sklypo ribose arba dalies sklypo.
Prieš užsakant topografinę nuotrauką reiktų pasitarti su projektuotoju dėl projektavimo darbams reikalingo teritorijos dydžio ir atsižvelgiant į tai užsakinėti topografinę nuotrauką.
Topografinio plano sudarymo etapai
Topografinio plano sudarymas yra daugiasluoksnis procesas, kuris apima kelis etapus:
- Duomenų surinkimas: Šiame etape atliekamas geodezinių matavimų procesas vietovėje, kurio metu renkami duomenys apie sklypo reljefą, augaliją,statinius ir kitus esamus svarbius paviršiaus objektus.
- Apdorojimas: Surinkti duomenys yra apdorojami naudojant specializuotas programas, kurios leidžia perkelti matavimo duomenis į kompiuterio ekraną. Duomenys grupuojami, nereikalingi klaidingi duomenys šalinami.
- Vizualizacija (braižymas): Apdorojus matavimų duomenis išbraižomas galutinis tikslus vietovės paviršiaus planas.
- Topografinės nuotraukos derinimas: Parengtas topografinis planas (topografinė nuotrauka) teikiama peržiūrai (derinimui) per specializuotą sistemą, kur savivaldybė gali pateikti pastabas.
- Galimas topografinės nuotraukos papildymas papildomais elementais: Pagal dabartinius teisės aktus topografinė nuotrauka yra tik ant paviršiaus matomų objektų planas (antžemis). Požemines inžinerines komunikacijas turėtų užsakinėti ir derintis su atitinkamomis suinteresuotomis institucijomis projektuotojas, tačiau pagal poreikį (užsakovo pageidavimą) geodezininkas šitą medžiaga, sklypo ribomis gali papildyti topografinę nuotrauką (parengti suvestinį planą), tačiau už požemio derinimą ir su jais susijusius projektinius sprendinius yra atsakingas projektuotojas.
Kaip atrodo topografinė nuotrauka?
Topografinė nuotrauka paprastai atrodo kaip detali žemėlapio versija, kurioje sutartiniais ženklais pateikiami įvairūs smulkūs vietovės elementai, tokie kaip:
- Žemės paviršiaus dangos: betonas, plytelės, asfaltas, žvyras, pieva, gėlynas ir t.t.
- Augalija – medžiai, krūmai, miško kontūras,
- Pastatai ir infrastruktūra – statinių kontūrai, keliai, takai ir antžeminės elektros oro linijos, elektros apskaitos spintos, dujotiekio slėgio reguliavimo įrenginiai, inžinerinių šulinių dangčiai ir kt.
- Aukščio taškai ir aukščio kitimo linijos – vaizduojama konkrečių paviršiaus taškų aukščiai, taip pat tarp šių taškų sugeneruotos aukščio kitimo linijos (horizontalės, izohipsės) dažniausiai aukščio kitimas tarp šių linijų yra 0,5 m.
Kiek kainuoja topografinė nuotrauka?
Topografinės nuotraukos kaina gali labai skirtis, priklausomai nuo įvairių veiksnių. Pagrindiniai aspektai, lemiantys kainodarą, yra:
- Sklypo topografinės nuotraukos dydis: Didesni plotai reikalauja daugiau laiko ir išteklių duomenų rinkimui, apdorojimui braižymui, derinimui todėl jų kaina gali būti didesnė.
- Užstatymas ir želdinių kiekis: Jei sklypas yra tankiai užstatytas ir apsodintas yra žymiai didesnės laiko sąnaudos matavimas, braižymui, derinimui.
- Atstumas iki objekto: didesni atstumai gali turėti reikšmingos įtakos kainai, kadangi yra papildomos laikas praleidžiamas kelyje, nuvykus į objektą ne visada yra galimybės pamatuoti dėl oro ir kitų sąlygų (liūčių, suaktyvėjusios jonosferos (magnetės audros dėl saulės poveikio , GPS ir telekomunikacijų ryčio sutrikimų ir kt.) todėl tenka važiuoti pakartotinai, kartais net kelis kartus.
Kiek galioja topografinė nuotrauka?
Topografinės nuotraukos galiojimas yra 3 metai, bet jeigu teritorijoje situacija reikšmingai pasikeičia, reikėtų atnaujinti nuotrauką, kad projektuotojas galėtų pakoreguoti sprendimus.
Kada reikia atnaujinti topografinę nuotrauką?
- Kai topografinė nuotrauka yra senesnė nei 3 metai,
- Kai vietovėje atsirado arba išnyko svarbūs projektavimui elementai. Kaip pavyzdys galėtų būti nugriautos ar naujai pastatytos elektros oro linijos ar kitos inžinerinės komunikacijos (kinta šių tinklų apsaugos zonos ir atitinkamai statybos zona). Kitas pavyzdys galėtų būti kai atsirado nauji pastatai kaimynų sklype. Projektuotojas turėtų iš naujo įvertinti atstumus tarp esamų ir projektuojamų statinių ar išlaikyti gaisrinės saugos reikalavimai.
- Stipriai pasikeitė reljefas. Sklypas buvo stipriai nustumdytas ar pakeltas, panaikini želdiniai ir projektuotojui aktuali esama dabartinė situacija.
Visais atvejais kai vietovėje atsiranda kažkas reikšmingo reikia informuoti projektuotoją ir jis nuspręs ar reikalinga atnaujinti(parengti naują) topografinę nuotrauką.