You are currently viewing Kuo skiriasi geodeziniai ir kadastriniai matavimai?

Kuo skiriasi geodeziniai ir kadastriniai matavimai?

Geodeziniai ir kadastriniai matavimai yra svarbūs procesai, užtikrinantys tikslų žemės sklypų ir nekilnojamojo turto duomenų valdymą. Norint suprasti, kuo skiriasi geodeziniai ir kadastriniai matavimai, svarbu atkreipti dėmesį į jų paskirtį ir funkcijas, kurios gerokai skiriasi. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime pagrindinius šių matavimų skirtumus, jų reikšmę ir vaidmenį žemėtvarkos bei nekilnojamojo turto valdymo srityse.

Kas yra geodeziniai matavimai

Geodeziniai matavimai plačiąja ir dažniausiai tarp žmonių naudojam prasme apima  tikslių žemės paviršiaus taškų nustatymą trimatėje arba dvimatėje erdvėje , naudojant įvairius metodus ir technologijas. Tai iš esmės visi matavimai, kurie atlikti ypatingai tiksliais matavimų prietaisais kuriais tikslumas dažnai galimas mm  tikslumu. Geodeziniai matavimai (metodikų ir matavimų prietaisų visuma) plačiai naudojama statybų aikštelėje, kadastrinių žemės sklypų matavimų metu, pastatų kadastrinių matavimų metu ir netgi kai kurių pažengusių vartotojų ar meistrų buityje ir smulkiuose darbuose. Be geodezinių matavimų šiuo metu nebūtų įmanomi jokių planų ir žemėlapių sudarymas. Geodeziniai matavimai yra būtini, kad būtų užtikrintas tikslumas ir saugumas projektuose, tokiuose kaip kelių, tiltų, pastatų statyba ir kitų infrastruktūros elementų planavimas ir statyba.

Kas yra kadastriniai matavimai

Kadastriniai matavimai procesas , kada pagal tam tikrus tikslius teisės aktus ir taisyklių rinkinius nustatomos  nekilnojamojo turto objektų (sklypų, pastatų , statinių ) savybės (plotas, tūris, aukštis , koordinatės, paskirtis, medžiagos, naudmenos ir kt.)  vėliau šias fiksuotus ir dokumentuotus savybių rinkinius (parengtas matininko) savininkas  registruoja Registrų centre . Šitie duomenys svarbūs vertinant nekilnojamų daiktų vertę, baigtumą, draudžiant turtą, vykdant sandorius, analizuojant statistiką, nustatant mokesčius ir daugelyje kitų sričių. Be kadastrinių matavimų dokumentacijos (planų, kadastro duomenų) šiuo metu nėra įmanomas joks Nekilnojamo turto valdymas, nuosavybės nustatymas ir tvirtinimas.

Geodezinių ir kadastrinių matavimų pagrindiniai skirtumai

Kadastriniai matavimai (Nekilnojamojo daiktų savybių (kadastro duomenų  ) dokumentavimas) atliekami ribota apimtimi naudojant geodezinių matavimų prietaisus ir metodikas, pagrindinis dėmesys NT savybių fiksavimui.  Tokius matavimus atlieka tik matininko kvalifikacijos pažymėjimą turintis asmuo.

Geodeziniai matavimai – tai matavimų metodikų ir tikslių matavimo prietaisų naudojimo visuma,  siekiant  fiksuoti paviršiaus objektų taškų (taip pat ir nekilnojamojo turto) tikslias koordinates dvimatėje ir ar trimatėje erdvėje. Dažniausiai tai bus tam tikrų objektų perkėlimas iš vietovė į žemėlapį arba statybų atveju atvirkštinis variantas – projektinių sprendinių perkėlimas į vietovę -nužymėjimas. Geodezinius matavimus gali atlikti tik geodezininko kvalifikaciją turintis asmuo. Dažniausiai geodezinius matavimus ir metodikas geodezininkas naudoja daug didesne apimti nei matininkai, nes paviršiaus objektų padėties fiksavimas ir kontrolė yra jų pagrindinė veikla.

Kada rekomenduojama atlikti geodezinis ir kadastrinius matavimus?

Plačiąja prasme geodeziniai matavimai bus atliekami visada, tik vienu atveju tai bus tik priemonė, o kitu tikslas. Vienu atveju tam tikras paslaugas atlikinės matininkas, o kitu atveju – geodezininkas.

Kadastriniai matavimai atliekami, kai:

  • Žemės sklypų kadastriniai matavimai yra rekomenduojami, kai reikia patikslinti žemės sklypų ribas, ypač, perkant, parduodant (miestuose be kadastrinių matavimų sandorio dažniausiai netvirtins notaras), prieš dalijant sklypus, prieš statant statinius (kad pastatas ar statinys neatsidurtų kaimynų sklype);
  • Žemės sklypų kadastriniai matavimai atliekami, kai reikia atnaujinti sklypo kadastro duomenis po namo ar statinio statybų;
  • Žemės sklypų kadastriniai matavimai atliekami po formavimo ir pertvarkymo projektų, po sklypų padalijimo, performavimo arba sujungimo (fiksuojami naujų objektų kadastro duomenys);
  • Pastatų kadastriniai matavimai gali būti atliekami etapais, fiksuojant baigtumą arba po statybų;
  • Rekonstruojant pastatą ar renovuojant pastatą , kai iš esmės pasikeičia pastato savybės , užtatymo plotas;
  • Statinių (kelių, tvorų, aikštelių ir kt.) matavimai atliekami po statybų kai tas reikalaujama teisės aktų.

Geodeziniai matavimai arba tiksliau geodezininko paslaugos bus reikalingos:

  • Prieš statant pastatus tam tikrus statinius ir ar projektuojantis inžinerines komunikacijas. Tokiu atveju bus rengiamas tikslus projektuojamos teritorijos  situacijos planas -topografinė nuotrauka (kitaip vadinama toponuotrauka arba tiesiog topografinis planas).Remiantis šiuo planu projektuotojas parinks tinkamiausius sprendinius.
  • Geodeziniai matavimai bus reikalingi kai suprojektuotus sprendinius norėsite perkelti į vietovę (nužymėti namo ašis, kampus, tvoras,  inžinerinių tinklų vietas ir k.) Jei tą darysite iš akies, apytiksliai, vėliau galite nepriduoti objekto, gali teikti taisyti projektą ar netgi likviduoti ne pagal projektą atliktas statybas.
  • Taip pat geodeziniai matavimai bus reikalingi po statybų fiksuojant faktinę pastato, statinių ar inžinerinių komunikacijų vietą ir tam tikras charakteristikas, kad būtų įvertinti nukrypimai nuo projekto. Bus reikalingos kontrolinės geodezinės nuotraukos- pastato, inžinerinių tinklų ir tam tikrais atvejais statinių.

Kaip pasirinkti specialistą šiems darbams?

Renkantis specialistą geodeziniams ar kadastriniams matavimams, itin svarbu atsižvelgti į jų kvalifikaciją, patirtį ir klientų atsiliepimus, ypač susijusius su darbų atlikimo terminais. Kadastrinius matavimus gali atlikti tik matininko kvalifikacijos pažymėjimą turintis specialistas, o geodezinius matavimus – tik geodezininko kvalifikaciją turintis asmuo. Tinkamai pasirinktas specialistas ne tik užtikrins tikslius matavimus ir savalaikį darbų atlikimą, bet ir padės išvengti galimų teisinių ar techninių problemų ateityje.

Jei ieškote patikimų ir profesionalių geodezinių ar kadastrinių matavimų paslaugų, kreipkitės į Topografinenuotrauka.lt. Mūsų kvalifikuota komanda užtikrina tikslumą, operatyvumą ir aukščiausią paslaugų kokybę, kad jūsų projektai vyktų sklandžiai ir be rūpesčių.

Išvada

Apibendrinant, geodeziniai ir kadastriniai matavimai atlieka skirtingas, tačiau tarpusavyje glaudžiai susijusias funkcijas žemėtvarkos ir nekilnojamojo turto srityse. Geodeziniai matavimai daugiausia orientuojasi į tikslius žemės paviršiaus ir jo objektų matavimus, kurie yra būtini įvairiems inžineriniams, statybos ir kartografijos projektams. Tuo tarpu kadastriniai matavimai skirti užtikrinti teisėtą žemės sklypų ar nekilnojamojo turto apskaitą, suteikiant jiems oficialų teisinį statusą.

Šių matavimų skirtumų suvokimas yra esminis siekiant tinkamai vykdyti teritorijų planavimą, žemės tvarkymą ar nekilnojamojo turto administravimą. Atsakingas šių procesų taikymas užtikrina sklandų projektų įgyvendinimą ir teisinį aiškumą.